Informacje Podstawowe >
Sytuacja społeczna Sytuacja etniczna, wyznaniowa i językowa
Krótki zarys stosunków ludnościowych, religijnych i lingwistycznych Etiopii - wprowadzenie do fascynującego bogctwa multikulturowej Etiopii.
Sytuacja etnicznaNajwiększe grupy etniczne to
Oromo (32,1%),
Amhara (30,1%),
Tigrajczycy (6,2%),
Somali (5,9%),
Guragie (4,3%),
Sidama (3,5%) oraz
Uelajta (2,4%). Pozostałe 15% obejmuje wiele innych, mocno zróżnicowanych między sobą grup, które liczą niewielu przedstawicieli.
Powyższe dane to kolejne suche fakty, jednak łatwo sobie wyobrazić, jak wielką oznaczają różnorodność. Na powierzchni 3,5-krotnie większej od powierzchni Polski mieszka dwa razy więcej niż w Polsce ludzi, którzy mówią blisko osiemdziesięciu językami i są tak bardzo różni nie tylko od nas, ale i od siebie nawzajem: wyznają różne religie, należą do różnych grup etnicznych, mają często inny odcień skóry.
Więcej wiadomości na ten temat w dziale
Grupy etniczne.
Sytuacja wyznaniowa
W zależności od źródła, różne podaje się proporcje miedzy wyznawcami poszczególnych religii w Etiopii. Według niektórych, liczba chrześcijan jest mniej więcej równa liczbie muzułman. Jednak według ostatniego spisu ludności (z 1994 roku), nadal przeważa – i to w dużym stopniu – liczba chrześcijan. Stanowią około 60% ludności kraju – 50% to wyznawcy Kościoła Etiopskiego, 10% to protestanci. Muzułmanie to około 1/3 ludności, zaś pozostałe kilka procent to tradycyjne wierzenia etiopskie, animizm i inne rodzaje kultu. Być może tegoroczny spis ludności, którego wyników jeszcze nie podano, wykaże inne proporcje.
Bez względu jednak na owe wyniki, najważniejszą rolę w kulturze i historii kraju odgrywało chrześcijaństwo.
Kościół Etiopski właściwie od początku swego istnienia wywierał ogromny wpływ na losy kraju.
Warto też zwrócić uwagę na relację grupa etniczna – religia. Otóż Amharowie i Tygrajczycy są chrześcijanami, natomiast Oromo – przeważnie muzułmanami.
Więcej o sytuacji wyznaniowej Etiopii: dział Kultura ->
ReligieJęzyki EtiopiiJęzykiem urzędowym Etiopii jest język amharski. W wielu miejscach i sytuacjach pełni on również funkcję języka narodowego i lokalnej
lingua franca.
Inne ważne języki Etiopii to oromo, tigrinia, guraginia, somali i sidamo. Ponadto występuje tu kilkadziesiąt innych, mniejszych języków (około 70), jak również niektóre języki europejskie: angielski, francuski czy włoski.
Status poszczególnych języków oraz lingwistyczna sytuacja Etiopii omówione zostały w dziale
Kącik językowy .