Kultura > Kuchnia etiopska
Yndziera po polsku
Nie da się tego ukryć – przyrządzenie yndziery poza Etiopią jest trudne. Robi się ją bowiem z mąki otrzymywanej ze zboża t'ieff, rosnącego tylko w Etiopii. Niektóre sklepy internetowe oferują jej sprzedaż, ale nie każdy jest tak zdeterminowany, żeby “polować” na mąkę nawet na stronach www.
Można jednak spróbować zrobić yndzierę z nieco innych składników. Oczywiście, efekt nie jest ten sam i nic nie umywa się do prawdziwej yndziery, ale z braku t'ieffu, i pszenica dobra...


Przepis podany poniżej to tylko jedna z możliwości jego adaptacji do polskich warunków, można znaleźć w Internecie również inne. Poniższy został mi podany przez Etiopczyków mieszkających w Polsce i dobrze się sprawdził w praktyce – według tej receptury przygotowane zostały placki yndziera m.in. z okazji Dnia Etiopskiego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w maju 2005 roku.

Składniki (na około 15 placków):

- pół kilo mąki
- 1 paczka suszonych drożdży
- woda
- ewentualnie szczypta soli

Wykonanie jest bardzo proste: należy zmieszać wszystkie składniki z taką ilością wody, aby otrzymać ciasto o konsystencji podobnej do ciasta naleśnikowego.
Smażymy otrzymaną masę na patelni bez dodatku tłuszczu, starając się otrzymać raczej cienkie placki, i podajemy z kurczakiem duszonym w sosie, z sosem warzywym lub innymi dodatkami.

Wkrótce postaram się tu zamieścić oryginalny, etiopski przepis na yndzierę.

Handmade, silver jewellery - JM Popiel