Kultura > Grupy etniczne
Grupy etniczne Etiopii, czyli etniczny “groch z kapustą” – wstęp

“(...)Natomiast przechodnie uliczni nie nasuwali żadnych takich porównań. Swoim wyglądem istrojem nie przypominali ani rodaków podwarszawskich, ani podhalańskich górali.

  • Panie Bieganek – zwróciłem się do skwaszonego referenta. - Niech no pan powie z łaski swojej, dlaczego ci Abisyńczycy są tacy różnokolorowi? Jedni mają twarze zaledwie śniade jak nasz hotelowy pucybut, inni – brunatne, a tamten chłopak z koszem na głowie jest czarny jak diabeł. Przecież to niemożliwe, żeby członkowie jednego narodu tak się różnili kolorem skóry?

Amator eukaliptusowych cukierków uwielbiał, kiedy mu zadawano pytania. Od razu się rozchmurzył i przybrał z powrotem swój dawny ton pobłażliwej wyższości.

  • U Etiopów jest wszystko możliwe. Nie darmo śreniowieczni podróżnicy arabscy nazywali ich “zbieraniną”. Ten naród składa się z wielu plemion i szczepów, różniących się od siebie nie tylko zabarwieniem skóry, lecz często także językiem i religią. Ci z najjaśniejszymi twarzami to ludność tutejszych okolic, Amharowie – szczep do dzisiaj rządzący całą Etiopią. Z Amharów wywodzą się etiopscy cesarze, etiopscy książeta, czyli tak zwani “rasowie”, oraz wszyscy wyżsi urzędnicy państwa. A tamci z ciemniejszą skórą to ludzie ze szczepów i plemion podbitych przez Amharów: Galla, Dankal i zupełnie czarni Szankilla.”Powyższy fragment książki Mariana Brandysa pt. Z panem Biegankiem w Abisynii tylko w niewielkim stopniu oddaje różnorodność etniczną Etiopii, ponieważ mowa w nim zaledwie o sytuacji w samej stolicy. Gdyby jednak zebrać w Addis Abebie po kilku przedstawicieli z każdej, nawet najmniej licznej i niemal nieznanej grupy etnicznej tego kraju, dopiero by refent Bieganek i jego towarzysze mieli czym się zadziwiać! W Etiopii bowiem koegzystuje kilkadziesiąt ludów, należących do przeróżnych typów etnicznych. Znajdziemy tu ludy semickie, kuszyckie i nilosaharyjskie, a także rozmaite “mieszanki” stworzone z tychże. Jest to prawdziwe bogactwo kulturowe tego kraju i sami Etiopczycy powoli zdają sobie ztego sprawę, mimo iż w przeszłośći nieraz dochodziło do wojen pomiędzy plemionami czy do porywania przedstawicieli niektórych ludów na niewolników...

Zapraszam do zapoznania się z niektórymi z tych ciekawych i różnorodnych grup.

Handmade, silver jewellery - JM Popiel