Informacje Podstawowe > Warunki naturalne
Klimat
Na klimat Etiopii zasadniczy wpływ mają dwa czynniki: bliskość równika oraz rzeźba terenu. Przed typowym dla klimatu równikowego żarem chroni Etiopię na sporym jej obszarze właśnie ten drugi czynnik. Etiopia to kraj górzysty, zaś im wyżej nad poziomem morza, tym chłodniej. Daje się to odczuć zwłaszcza w nocy w wysokich górach, kiedy, bez rozgrzewających promieni słonecznych, odczuwa się czasem przenikliwy ziąb. Ale nawet w dzień można stać się ofiarą zwodniczej etiopskiej pogody – wysokie góry chronią może przed upałem, ale słońce wysyła intensywne promieniowanie i nierozsądni turyści nieraz pokutują później za swoją nieuwagę spaloną skórą.


W zależności od wysokości wyróżnia się trzy strefy klimatyczne w Etiopii:

- strefę gorącą, rozciągającą się do wysokości 1500 m n.p.m.;

- strefę środkową (umiarkowaną) występującą na wysokości od 1500 do 2500 m n.p.m.;

- strefę klimatu chłodnego obejmującą tereny rozciągające sie powyżej 2500 m n.p.m.

Strefa gorąca popularnie nazywana jest w Etiopii ቆላ – k'olla (amh. dolina; gorące miejsce). Obejmuje Pustynię Danakilską, część Masywu Wschodniego (Somali, Ogaden), dolinę Auasz i głębokie doliny przecinające Wyżynę Abisyńską. W strefie tej można znaleźć zarówno pustynie czy stepy, jak i typowe równikowe lasy tropikalne.

Strefa środkowa to inaczej ወይና ደጋ – uejna dega (amh. wyżyna winorośli). Ze względu na umiarkowany, przyjemny klimat i najlepsze warunki do uprawy ziemi, jest to najgęściej zaludniona strefa.

Strefa chłodna nazywana jest ደጋ – dega (amh. wyżyna) i obejmuje piękne, słabo zaludnione i dzikie wysokogórskie tereny. Zdarzają się jednak wyjątki – sama stolica kraju, Addis Abeba, leży na wysokości około 2500 m n.p.m. (czyli na wysokości najwyższego szczytu Polski).

Istotną cechą klimatu Etiopii jest także podział na pory roku: jedną porę suchą i dwie pory deszczowe (porę małych deszczów: kwiecień i maj; oraz porę dużych deszczów : od połowy czerwca do połowy września). Pora sucha trwa od połowy września do początków kwietnia. Jest to jednak podział ogólny i w poszczególnych regionach występują różne odchylenia od tego schematu.

Bliskość równika wpływa również na układ pór dnia: słońce zawsze wschodzi i zachodzi o tej samej porze, z minimalnymi tylko, minutowymi odchyleniami w ciągu roku. Słońce “wstaje” około 6 rano i zachodzi około 6 wieczorem. Etiopski wschód i zachód słońca różnią się też tym od “naszego”, że trwają raptem parę minut. Czasami Europejczycy odwiedzający Etiopię są bardzo zaskoczeni, że jeszcze przed chwilą maszerowali sobie w pełnym świetle dnia, a tu nagle, w ciągu niespełna pół godziny otaczają ich egipskie (etiopskie?) ciemności...
(Więcej o czasie w Etiopii: Kalendarz i czas etiopski)

Nie jest chyba zbyt trudno wyobrazić sobie, jak fascynujące może być poznawanie kraju o tak różnorodnym ukształtowaniu terenu i klimacie. Wyjeżdżając ze stolicy, jest się wysoko w w górach. Po niedługim czasie jazdy w dół podróżnika nagle otacza upał i wilgoć, a oczy cieszy widok bananowców i innych roślin tropikalnych. Po kolejnym etapie podróży znowu zmiana – dojeżdża się na pustynię.
Handmade, silver jewellery - JM Popiel