Informacje Podstawowe > Warunki naturalne
Położenie geograficzne
Etiopia jest jednym z 54 krajów kontynentu afrykańskiego. Położona jest w jego północno-wschodniej części, w tzw. Rogu Afryki, najbardziej na wschód wysuniętym fragmencie kontynentu. Rozciąga się między 3º15'' a 18º szerokości geograficznej północnej oraz między 30º a 48º długości geograficznej wschodniej.


Warto w tym momencie uważniej przyjrzeć się mapie i uruchomić wyobraźnię: ta część Afryki, w której znajduje się Etiopia, oddzielona jest przecież tylko wąskim pasem Morza Czerwonego od Półwyspu Arabskiego. Takie położenie, biorąc pod uwagę historię ludów arabskich oraz odwieczną ludzką ciekawość i dążność do eksploracji świata, nie mogła pozostać bez wpływu na losy tej części naszego globu I rzeczywiście, jak się później przekonamy, śledząc dzieje Etiopii w dziale Historia, usytuowanie Etiopii jest ściśle związane z samym jej powstaniem i z wieloma wydarzeniami w jej historii, jak również aspektami życia Etiopcyków i ich kultury.

Całkowita powierzchnia kraju to 1,127,127 km² 3 (ponad 3,5-krotnie większa od powierzchni Polski). 1,119,683 km² zajmują lądy, a 7,444 km² to powierzchnia wód (rzek i jezior). Etiopia znajduje się na 10. miejscu na liście największych krajów Afryki.

Kraje sąsiadujące z Etiopią to: na wschodzie Dżibuti (349 km) i Somalia (1,600 km), na północnym wschodzie Erytrea (912 km), na południu Kenia (861 km) oraz na zachodzie Sudan (1,606 km) – liczby podane w nawiasach to długość granicy między danym krajem a Etiopią. Całkowita długość etiopskich granic to 5,328 km.
Od 23 maja 1994, tj. od oficjalnego, ostatecznego odłączenia się Erytrei i ogłoszenia jej niepodległym państwem, Etiopia nie posiada dostępu do morza (korzysta z portu Dżibuti).

Etiopia jest generalnie górskim krajem o przeciętnej wysokości 2000-3000 m n.p.m., niemniej na wschodnich, zachodnich i południowych obrzeżach kraju rozciągają się niżej położone tereny. Z zachodu na wschód ciągną się następujące krainy geograficzne: Płaskowyż Etiopski, zwany też Masywem Centralnym lub Wyżyną Abisyńską, przecięty Wielkim Rowem Afrykańskim (w języku angielskim Great Rift Valley, po polsku zwany także Wielkim Rowem Wschodnioafrykańskim); następnie rozciąga się Wyżyna Somalijska, a na samym wschodzie kraju – Wyżyna Ogaden.

Wyżyna Abisyńska obejmuje centralną część kraju i ponad połowę jego powierzchni. Jej średnia wysokość to 1500 – 1800 m n.p.m., jednak na północy występują wyższe pasma górskie, w tym góry Siemen z najwyższym szczytem Etiopii i czwartym pod względem wysokości szczytem Afryki – Ras Daszen (4620 m n.p.m.) Cały Masyw Centralny charakteryzuje się zrębową budową i poprzecinany jest licznymi dolinami i wąwozami, zaś wspomniany wyżej Wielki Rów Wschodnioafrykański przecina cały kraj biegnąc od północnego wschodu w kierunku południowego zachodu i obejmując Pustynię Danakilską na północy i liczne jeziora na południu (the Rift Valley Lakes). Przez Wyżynę Abisyńską płynie najważniejsza rzeka Etiopii, bardzo istotna również w kulturze – Nil Błękitny zwany w Etiopii Abbaj, mający swoje źródło w Tana Hajk, największym etiopskim jeziorze, uznawanym przez wielu Etiopczyków za święte.

Wyżyna Somalijska jest ogólnie niższa od Abisyńskiej, ale na terenie Gór Mendebo również osiąga znaczące wysokości (około 3000 m n.p.m.). To właśnie przez środek tej wyżyny płynie jedyna spławna rzeka Etiopii - Auasz.
Wyżyna Ogaden osiąga wysokość zaledwie około 450 – 900 m n.p.m. i ma charakter pustynny – za wyjątkiem rzek Uebe Szebele, Dżubba i Daua.
Wyżyna Somalijska i Ogaden tworzą razem większą całość zwaną Masywem Wschodnim, o najwyższym szczycie Garatita - 3170 m n.p.m.

Mimo że większa część powierzchni kraju to góry, znajduje się tu również jedno z najniżej położonych miejsc na kuli ziemskiej – Depresja Danakilska (125 m p.p.m.) leżąca na Pustyni Danakilskiej. Jest to zresztą nie tylko jedno z najniżej położonych, ale również jedno z najgorętszych i najmniej “gościnnych” miejsc świata, gdzie przetrwanie to prawdziwa sztuka. Więcej informacji o tym regionie: Afarowie.

Te wszystkie sucho brzmiące dane stają się bardziej wymowne, gdy ma się świadomość, jaką rolę w dziejach Etiopii odegrało jej położenie geograficzne. Otoczona ze wszech stron wyjątkowo trudno dostępnymi górami, pustyniami lub tropikalnymi lasami o malarycznym klimacie, była bardzo często niczym twierdza nie do zdobycia. Warunki naturalne Etiopii ukształtowały w znaczącym stopniu jej historię, kulturę i obyczaje, a także niewątpliwie przyczyniły się do tego, że Etiopia jako jedyny kraj afrykański nigdy nie została skolonializowana.
Dlatego, drogi czytelniku, nie pozostań obojętnym na przytaczane tu wiadomości – pomogą Ci zrozumieć ten fascynujący, stary kraj.
Handmade, silver jewellery - JM Popiel