O stronie Strona została oddana do użytku w grudniu 2007 i wkrótce potem, z powodu różnych zawirowań życiowych, praca nad jej uzupełnianiem została niestety przez mnie porzucona, za co wszystkich tu zaglądających przepraszam. Minęły ponad dwa lata i w końcu mogę kontynuować przerwane dzieło.  Postaram się stopniowo wypełnić różne działy, niemniej proszę o cierpliwość :) Pozdrawiam wszystkich miłośników Etiopii!


Autor: Maria Popiel

ወደ ወብሳይታችን እንኳን ደህና መጡ!

W polskojęzycznym Internecie jest to pierwsza tego typu – specjalistyczna – strona poświęcona Etiopii. Została utworzona w ramach pracy magisterskiej napisanej pod opieką merytoryczną dr Seifu Gebru, na kierunku etnolingwistyka przy Instytucie Językoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przedmiotem oceny pracy magisterskiej była oczywiścia zawartość strony – teksty, tłumaczenia, wykresy, itp., a nie jej funkcjonowanie od strony technicznej. Strona www została tu potraktowana jako jeden z nośników informacji. Jej autorem jest Józef Popiel, zaś twórcą bannera (logo) - Marek Lange.

Skąd wziął się pomysł utworzenia takiej strony?

Przede wszystkim, z wielkiej frustracji. Jako studentka etnolingwistyki,która wybrała amharski na swój jezyk specjalizacyjny,przez całe studia borykałam się z brakiem źródeł wiedzy na temat Etiopii i jej kultury. W księgarniach i antykwariatach niełatwo znaleźć odpowiednią literaturę, a w Internecie królują przede wszystkim informacje turystyczne - wiadomości bardziej specjalistycznych po prostu w nim brak. Najlepsze z istniejących źródeł wiedzy o Etiopii to niektóre europejskie biblioteki uniwersyteckie. Dostęp do nich nie jest łatwy ani tani.Trzeba odbyć podróż, dostać pozwolenie na korzystanie ze zbiorów i potem ewentualnie osobne pozwolenie na skopiowanie fragmentów niektórych dzieł. Zdobywania wiadomości wcale nie ułatwia fakt, że większość prac wybitnych etiopistównapisana jest w językach obcych, a tłumaczenia nie istnieją, i trzeba samemu “przedzierać” się przez teksty napisane pofrancusku, włosku, angielsku, niemiecku czy rosyjsku – zakładając oczywiście, że się te języki zna. Konia z rzędem temu, kto zna je wszystkie w stopniu pozwalającym czytać opracowania naukowe. Jestem pewna, że wiele osób czytających te słowa właśnie ze zrozumieniem kiwa głową.

Postanowiłam zrobić tę stronę dla tych wszystkich, których Etiopia fascynuje tak jak mnie, i którzy nie mogą poszerzać swojej wiedzy nie z braku chęci, lecz źródeł. Mam nadzieję, że www.abisynia.info okaże się przydatnym narzędziem dla wszystkich osób zainteresowanych Etiopią. Oczywiście, wypełnienie takiej strony całkowicie i raz na zawsze to rzecz niemożliwa. Na początek opracowane zostały niektóre działy. Wkrótce jednak strona będzie stopniowo uzupełniana.

Dodam jeszcze, że z założenia strona ta ma wypełnić lukę istniejącą w Internecie, a nie powtarzać informacje omówione solidnie już przez innych. Dlatego raczej nie znajdą się tu typowe informacje turystyczne. Można za to poczytać o przysłowiach etiopskich czy zajrzeć do świata literatury amharskiej i poznać jego piekne, stare baśnie. A to tylko drobny ułamek wiedzy, jaka ma się tu znaleźć! Ponadto strona ta nie ma być adresowana tylko do specjalistów - jeśli nic jeszcze nie wiesz o Etiopii i trafiłeś tu przypadkiem, nie zniechęcaj się - znajdziesz tu zarówno wiele ciekawostek, jak i informacji podstawowych.

Chciałabym także zaprosić do współpracy wszystkich zainteresowanych. Jeśli napisałeś jakiś ciekawy artykuł na temat Etiopii, chętnie umieszczę go na stronie, oczywiście z zaznaczeniem, kto jest jego autorem.

Na zakończenie pragnę również podziękować wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do powstania tej strony. Szczególnie serdeczne podziękowania składam opiekunowi tej pracy i jednocześnie wykładowcy wszystkich przedmiotów etiopistycznych na moich studiach, dr Seifu Gebru. Bez niego nie tylko moja wiedza byłaby dużo uboższa, ale przede wszystkim nie rozumiałabym w ogóle kultury etiopskiej, w którą przez te wszystkie lata wprowadzał mnie i kolegów z grupy amharskiej. አመሰግናለሁ!

Życzę miłej lektury!

መልካም ጊዜ!


Autor: Maria Popiel
Handmade, silver jewellery - JM Popiel