Kącik Językowy
Kącik językowy - wprowadzenie
        Języki Etiopii to temat niezwykle obszerny i fascynujący. Warunki naturalne, klimat, historia - wiele czynników wpłynęło na to, że Etiopia jest krajem tak zróżnicowanym językowo. Wystarczy często pokonać kilkanaście - kilkadziesiąt kilometrów, aby znaleźć się w otoczeniu osób mówiących językiem zupełnie niezrozumiałym dla ludzi z wioski, którą właśnie opuściliśmy. Dzieje się tak zwłaszcza w górskich rejonach, gdzie niesamowite ukształtowanie terenu sprawiło, że ludzie ci przez wieki byli od siebie praktycznie odizolowani i języki ich nie miały jak wzajemnie na siebie wpływać.
        Etiopia, z jej ogromną różnorodnością językową, to zatem istny raj dla językoznawców. Mówi się tu dialektami rdzennie afrykańskimi, które w swej pierwotnej formie powstały wiele wieków, a może nawet tysiącleci temu, być może jako pierwsze na świecie. Bowiem skoro to w Etiopii znaleziono najstarsze praludzkie szczątki i uważa się ją za kolebkę ludzkości, jej języki także mogą należeć do najstarszych. Istnieją tu również języki zrodzone z lokalnych języków zmieszanych z napływowymi (spoza Afryki, np. z Półwyspu Arabskiego), a ponadto różne dialekty, odmiany, przedziwne kombinacje etniczno-językowe, a także języki europejskie. W Etiopii mówi się językami nie występującymi nigdzie indziej na świecie (omotyckie), nawet w sąsiednich krajach afrykańskich, ale też takimi, które są rozpowszechnione na ogromnych obszarach naszej planety, np. angielski czy arabski. Niektórymi językami Etiopii mówi jedna trzecia jej ludności (np. amharski czy oromo), inne reprezentuje jedynie garstka osób ( np. mabaan – 25 osób ). Niektóre są już stosunkowo dobrze zbadane zarówno przez znawców z Etiopii, jak i spoza niej, o innych zaledwie wiadomo, że istnieją, i nie ma do końca pewności odnośnie tego, jak je należy zaklasyfikować. Warto też zaznaczyć, że Etiopia jest krajem multilingwalnym i taka też jest większość jego społeczeństwa: wiele osób posługuje się biegle dwoma (lub więcej) językami.
        Jest to zatem temat naprawdę szeroki, który daleko prekracza możliwości omówienia w jednej tylko pracy, warto niemniej zapoznać się chociaż z podstawami tego zagadnienia.

Zapraszam do lektury poszczególnych artykułów!
Autor: Maria Popiel
Handmade, silver jewellery - JM Popiel