Informacje Podstawowe >Gospodarka Etiopia jest powszechnie uznawana za kraj biedny – w niektórych przypadkach nawet za kraj ekstremalnie biedny. Jednak w tym miejscu warto zaznaczyć, że oficjalne statystyki nie zawsze uwzględniają pewne istotne czynniki, które sprawiają, że obraz ekstremalnie biednej Etiopii nie zawsze jest właściwy. Dzieje się tak, ponieważ przy podawaniu PKB na mieszkańca nie bierze się w ogóle pod uwagę tego, że w Etiopii wiele plemion żyje niejako poza “normalnym” funkcjonowaniem społeczeństwa – mieszkają daleko od “cywilizacji”, nie używają pieniędzy, nie uczestniczą w ogólnym obiegu materialnym, a jednak są wliczani do tego średniego przychodu. Podobnie przedstawia się sprawa głodu w Etiopii – większość ludzi myśli, że w Etiopii głoduje się zawsze i wszędzie. A przecież nigdy tak nie było – w wielu regionach żyje się po prostu normalnie. Nie w naszym europejskim rozumieniu, bo bez nowoczesnych technologii, medycyny, samochodów czy telewizora, ale jednak normalnie – jedzenia nie brakuje, a klimat sprzyja spokojnemu życiu. Głód przeważnie dotyczy określonych, półpustynnych regionów, o niezbyt żyżnych glebach, a i tam nie zdarza się przecież co roku. Nie chodzi absolutnie o to, aby bagatelizować ten problem, bo to jak nabardziej tragedia dla wielu ludzi. Nie należy go jednak przejaskrawiać, gdyż może nam zasłonić inne kwestie dotyczące Etiopii.
Autor: Maria PopielCzytaj
Gospodarka Etiopii opiera się prawie całkowicie na rolnictwie. Stanowi ono ponad połowę PKB i ponad 60% eksportu; ponad 80% osób pracujących zatrudnionych jest w rolnictwie.
Autor: Maria PopielCzytaj
Przemysł w Etiopii nie jest jeszcze bardzo rozwinięty, a większość fabryk należy do państwa. Jego główne gałęzie obejmują przemysł żywnościowy, tekstylny, metalurgiczny, skórzany i cementowy. Przemysł wydobywczy, jako że nie odkryto jak dotąd żadnych wiekszych złóż, nie odgrywa zbyt dużej roli. Wydobywa się niewielkie ilości złota, platyny, soli, wapniowca, rudy żelaza oraz siarkę.

Głównymi partnerami handlowymi Etiopii są: Japonia, Włochy, Arabia Saudyjska, Niemcy, Stany Zjednoczone.

Autor: Maria PopielCzytaj
O transporcie i komunikacji słów kilka, czyli czym pojechać i jak się kontaktować w Etiopii...
Autor: Maria PopielCzytaj
Handmade, silver jewellery - JM Popiel