Kultura >Kalendarz i czas Warto się z nim zapoznać, zwłaszcza jeśli planuje się podróż do Etiopii. Pozwoli to uniknąć wielu – często przykrych – niespodzianek, bowiem etiopski sposób mierzenia czasu różni się znacząco od tego, którym posługujemy się w Europie.

Kalendarz

Kalendarz obowiązujący w Etiopii to tzw. kalendarz etiopski,różniący się w stosunku do naszego kalendarza gregoriańskiego o 7-8 lat in minus. Oznacza to, że teraz jest w Etiopii rok 2000 – Etiopczycy niedawno hucznie świętowali rozpoczęcie tej “okrągłej” daty. Niedawno, gdyż etiopski Nowy Rok, እንቁጣጣሽ (Ynk'uT'at'asz), obchodzony jest 11 września (12.09. w roku przestępnym).To nie koniec różnic. W Etiopii rok kalendarzowy dzieli się na trzynaście – a nie dwanaście – miesięcy. Pierwsze dwanaście liczy po 30 dni, ostatni zaś ma tylko 5 dni (6 w roku przestępnym).Dobre orientowanie się w tym kalendarzu wymaga sporego wysiłku: trzeba zapamietać nazwy wszystkich trzynastu miesięcy i to, kiedy dokładnie się rozpoczynają w stosunku do miesięcy kalendarza gregoriańskiego.

Oto lista etiopskich miesięcy:

መስከረም (meskerem) –11 września – 10 października

ጥቅምት (t'yk'ymt) –11 października – 9 listopada

ኅዳር (hydar) – 10listopada – 9 grudnia

ታኅሣሥ (tahsas) – 10grudnia – 08 stycznia

ጥር (t'yr)– 9 stycznia – 7 lutego

የካቲት (jekatit) – 8lutego – 9 marca

መጋቢት (meggabit) –10 marca – 8 kwietnia

ሚያዝያ (mijazja) – 9kwietnia – 8 maja

ግንቦት (gynbot) – 9maja – 7 czerwca

ሰኔ (senie)– 8 czerwca – 7 lipca

ሐምሌ (hamlie) – 8lipca – 6 sierpnia

ነሐሴ (nehasje) – 7sierpnia – 5 września

ጳጉሜ() (p'agumie[n]) – 6 września – 10 września

Oczywiście, w roku przestępnym sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, ponieważ trzeba sobie wszystko “policzyć od nowa”, tj. nie od 11, a od 12 września.

Bardzo umiejętnie wykorzystują cechy etiopskiego kalendarza agencje turystyczne, reklamując podróże do Etiopii hasłami typu “Chcesz stać się siedem lat młodszy? Wybierz się do Etiopii!” albo “Etiopia – 13 miesięcy słońca”.

Czas zegarowy

Doba w Etiopii dzieli się na dwie części, każda po 12 godzin. Etiopska pierwsza godzina dnia to nasza 7 rano. 6 wieczorem to w Etiopii godzina 12; 7 wieczorem to znowu godzina pierwsza. Umawiając się z Etiopczykami na spotkanie, trzeba o tej różnicy pamiętać i sprecyzować, o który czas chodzi. Spotkanie o godzinie 5 ...(እንደ ኢትዮጵያ አቆጣጠር ynde Itjop'ja ak'ot'at'er, czyli według czasu/kalendarza etiopskiego), tj. o 11 ...( እንደ ኤውሮጳ አቆጣጠር ynde Europ'a ak'ot'at'er, czyli według czasu/kalendarza europejskiego), czy też może odwrotnie, o 5 czasu europejskiego, czyli o 11 czasu etiopskiego? Nie brakowało już przecież turystów skarżących się na Etiopczyków, że nigdy nie przychodzą na umówione spotkanie...


Autor: Maria Popiel
Handmade, silver jewellery - JM Popiel