Kultura >Kuchnia etiopska Omawiając ją, ma się na myśli przede wszystkim kuchnię amharską oraz kuchnię grup bliskich w jakiś sposób Amharom. Pomija się tu w każdym razie ludy mało liczne i/lub zamieszkujące obrzeża kraju.

YndzieraEtiopczyków chlebem powszednim jest እንጀራ yndziera*, rodzaj naleśnikowatego placka wyrabianego z mąki z ziaren ጠፍ t'ieffu, endemicznego etiopskiego zboża.
Nazwanie yndziery etiopskim chlebem powszednim jest tu celowe i ma znaczenie dosłowne – w modlitwie Ojcze Nasz Etiopczycy proszą: “ ...የዕለት እንጀራችንን ስጠን ዛሬ...” (“(...) jeylet ydzieraczynyn syt'en zarie (...)”), czyli “yndziery naszej codziennej daj nam dzisiaj”.
Autor: Maria PopielCzytaj
Nie da się tego ukryć – przyrządzenie yndziery poza Etiopią jest trudne. Robi się ją bowiem z mąki otrzymywanej ze zboża t'ieff, rosnącego tylko w Etiopii. Niektóre sklepy internetowe oferują jej sprzedaż, ale nie każdy jest tak zdeterminowany, żeby “polować” na mąkę nawet na stronach www.
Można jednak spróbować zrobić yndzierę z nieco innych składników. Oczywiście, efekt nie jest ten sam i nic nie umywa się do prawdziwej yndziery, ale z braku t'ieffu, i pszenica dobra...
Autor: Maria PopielCzytaj

Kawa - narodowy

napój Etiopii

Zdjęcie: Aisyah Andamari


Rzeczą niewybaczalną byłoby pisać o Etiopii i nie wspomnieć o kawie. Kawa w Etiopii to nie tylko najpopularniejszy napój, to także główny produkt eksportowy kraju i podstawa jego gospodarki. Jest najsłynniejszym dzieckiem etiopskiej ziemi, ojczyzny tej rośliny. Na temat kawy istnieje w Etiopii wiele legend, jest ona także podstawowym atrybutem gościnności etiopskiej. Stanowi integralną część etiopskiego życia codziennego i daje pracę co najmniej ¼ Etiopczyków.
Autor: Maria PopielCzytaj
Handmade, silver jewellery - JM Popiel