Kultura >Grupy etniczne >Inne Dzicy, niebezpieczni, bezwględni, wojowniczy, mściwi... to chyba najczęściej spotykane określenia tego ludu, zamieszkującego północno-zachodnie tereny Etiopii, a także południową część Erytrei oraz praktycznie całe Dżibuti. Kim są? Czy naprawdę są tacy straszni, jak się o nich mówi? A jeśli są, to dlaczego? Jaka jest ich historia?
Autor: Maria PopielCzytaj
Semicki lud Harari to fenomen na skalę Etiopii i chyba całego świata. To grupa ludności od zawsze związana tylko i wyłącznie z życiem miejskim, i to z życiem w jednym konkretnym mieście, w Harerze*.

Właśnie ze względu na tę właściwość warto opisać tę grupę, mimo że nie jest zbyt liczna – liczy około 33 tysięcy osób. Ma ona jednak nawet swój własny język, znany pod kilkoma nazwami: harari, adarie/aderie, aderinia, gesinan, i własną kulturę. Mieszkańcy Hareru zwani są również często, zwłaszcza przez Amharów i Oromo, ludem Aderie. Oni sami zaś nazywają siebie Ge sinan, co znaczy “osoba z miasta”.
Autor: Maria PopielCzytaj
Omówione dotąd ludy to zaledwie przysłowiowa kropla w morzu, jakim jest wielobarwna mozaika etniczna Etiopii. Amharowie, Tigrajczycy i Oromo to grupy, które odcisnęły największe piętno na etiopskiej kulturze i historii, nie można więc ich w żaden sposób pominąć, zajmując się narodami Etiopii. Guragie, Harari i Afar to grupy o wiele mniej liczne, ale za to niezwykle interesujące i na swój sposób niepowtarzalne. Takich grup etnicznych jest jednak w Etiopii o wiele więcej, na ich omówienie w tej pracy nie było już jednak czasu, zaś w przypadku niektórych grup najzwyczajniej brakuje jeszcze materiałów i źródeł. W przyszłośći niemniej z pewnością zostanie im tu poświęcone dużo miejsca. Na pewno zasługują na to bardzo oryginalne plemiona z doliny rzeki Omo na południu kraju, np. Mursi czy Hamer. Także ludność nilosaharyjska z zachodnich rejonów Etiopii, tak odmienna kulturowo, językowo i genetycznie od reszty grup etnicznych, powinna zostać szerzej opisana. Nie na darmo Carlo Contini Rossi, znany włoski etiopista, nazwał kiedyś Etiopię museo di populi, 'muzeum ludów'. Muzeum, w którym ciągle jeszcze można na żywo obejrzeć narody i zwyczaje nie istniejące nigdzie indziej na świecie. Muzeum pokazujące życie ludzi takim, jakie było ono i tysiąc lat temu.
Autor: Maria PopielCzytaj
Handmade, silver jewellery - JM Popiel