Etiopia to kraj magiczny, pełen kontrastów i różnorodności. Jest to najstarsze, obok Japonii i Iranu, państwo świata. Różnie ją nazywano: Tybetem Afryki, czarną wyspą chrześcijaństwa, muzeum ludów.
Jej bogactwo kulturowe nie przestaje zadziwiać podróżników i badaczy. Jest ojczyzną kilkudziesięciu grup etnicznych, mówi się tu blisko osiemdziesięcioma językami. Na etiopskich ziemiach występuje wiele endemicznych gatunków roślin i zwierząt, a jej ukształtowanie terenu czyni ją miejscem spektakularnym: przepaście, wąwozy, wysokie góry, depresje, lasy tropikalne, pustynie, rzeki, wodospady, niesamowite skały. Jest miejscem odkrycia dwóch najstarszych szczątków praczłowieka (w tym słynnej Lucy) oraz ojczyzną jednego z najpopularniejszych napojów świata - kawy.
Posiada własne, oryginalne i piękne pismo i odmienny od europejskiego sposób zapisu nutowego.
Jej najstarsze zabytki językowe sięgają czasów, kiedy Polska nie istniała jeszcze jako państwo.

Flaga Etiopii

Jest punktem centralnym w wierzeniach rastafarian i jedynym nigdy nie skolonializowanym krajem Afryki.

Wiele ludów Etiopii wywodzi swoje pochodzenie od króla Salomona i królowej Saby oraz wierzy, że to właśnie tu przechowuje się zaginioną Arkę Przymierza.

Biete Gijorgis - jeden z
kościołów w Lalibeli
Zdjęcie: Aluka Didital LibraryW Etiopii można również obejrzeć jeden z architektonicznych cudów świata - wykute około tysiąca lat temu w litej skale kościoły w Lalibeli.

Jeśli Twoje dotychczasowe wyobrażenia o Etiopii były zgoła inne, dalsza lektura artykułów zawartych na tej stronie wprawi cię w jeszcze większe zdumienie niż podane dotąd ciekawostki.
Te fascynujące zagadnienia to bowiem zaledwie mały ułamek wiedzy o tym pięknym kraju.
Zatem jeśli chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj do Menu i wybierz interesujący Cię temat!
Autor: Maria Popiel

W tekstach na stronie często pojawiają się amharskie słowa zapisane oryginalnym etiopskim pismem. Jeśli nie masz zainstalowanych specjalnych czcionek, zamiast etiopskich liter będziesz widzieć
różne dziwne symbole albo np. znaki zapytania.
Aby zobaczyć wszystko, co znajduje się na stronie, należy zainstalować w swoim systemie owe czcionki. Nie ma w tym nic trudnego, wystraczy parę kliknięć myszką!

Można je ściągnąć ze strony:

http://www.selamta.net/downloads.htm

Autor: Maria Popiel
login:
pass:
Handmade, silver jewellery - JM Popiel